Trądzik/Trądzik różowaty
Trądzik a trądzik różowaty
Trądzik i trądzik różowaty to dwie powszechnie występujące choroby skóry. Chociaż występują między nimi pewne podobieństwa, są to odrębne stany, mające różne przyczyny, objawy i metody leczenia.
Trądzik – charakterystyka
Trądzik to stan, który pojawia się, gdy mieszki włosowe zostają zatkane łojem i martwymi komórkami skóry, co prowadzi do powstawania m.in. pryszczy, zaskórników lub grudek. Trądzik najczęściej dotyczy takich części ciała jak twarz, szyja, klatka piersiowa i plecy. Na jego występowanie mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, hormony, stres lub niezdrowa dieta. Trądzik najczęściej doskwiera nastolatkom oraz osobom dorosłym między 20 a 25 rokiem życia.
Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który dotyka przede wszystkim twarzy. Objawy tego rodzaju trądziku to zaczerwienienia i widoczne naczynka krwionośne, a w niektórych przypadkach również grudki i krosty. Uważa się, że przyczyną trądziku różowatego mogą być nieprawidłowości w układzie odpornościowym i naczyniach krwionośnych. Ten rodzaj trądziku dotyka najczęściej osób w wieku powyżej 30 lat. Czynniki, które wpływają na jego występowanie to m.in. ekspozycja na słońce, pikantna dieta, stres oraz spożywanie alkoholu.
Trądzik, niezależnie od rodzaju, może mieć znaczący wpływ na samoocenę i jakość życia. Dlatego tak wiele osób szuka sposobu na to jak pozbyć się trądziku. W wielu przypadkach wymaga profesjonalnego leczenia, aby zapobiec wypryskom i zmniejszyć ryzyko powstawania blizn. Leczenie trądziku może obejmować laseroterapię lub/i przyjmowanie miejscowych lub doustnych leków, np. nadtlenku benzoilu czy kwasu salicylowego.
Jako wsparcie w leczeniu trądziku zaleca się również zmiany w codziennym funkcjonowaniu i nawykach, np. korzystanie z kremów przeciwsłonecznych, regularną pielęgnację skóry, rezygnację ze spożywania pikantnych potraw i alkoholu czy unikanie sytuacji stresowych.