Przebarwienia
Czym są przebarwienia skóry?
Przebarwienia skórne, najczęściej występujące jako przebarwienia na twarzy, odnoszą się do wszelkich zmian w kolorze lub odcieniu skóry. Istnieje wiele rodzajów przebarwień skóry, w tym hiperpigmentacja, hipopigmentacja czy zaczerwienienia. O przebarwieniach mówimy wtedy, gdy plamy na skórze stają się ciemniejsze (lub jaśniejsze) niż otaczające je obszary. Może to być spowodowane promieniowaniem słonecznym, zmianami hormonalnymi (np. podczas ciąży lub menopauzy), stanami zapalnymi lub przyjmowaniem niektórych leków (chemioterapia, antybiotyki).
Przebarwienia skóry, w tym przebarwienia na twarzy, mogą powstawać z różnych przyczyn. Często są one wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Za powstawanie przebarwień mogą też odpowiadać hormony – mówimy wtedy o przebarwieniach hormonalnych. W przypadku niedoskonałości skórnych dużą rolę mogą odgrywać również uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od przyczyny pojawiania się przebarwień, w każdym przypadku należy zachować szczególną ostrożność oraz stosować odpowiednią pielęgnację skóry. Pozwoli to zniwelować zmiany skórne lub/i ograniczyć ryzyko pojawiania się przebarwień w przyszłości. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w kolorze lub teksturze skóry, zaleca się zasięgnięcie porady kosmetologicznej w celu zapobiegania i zniwelowania przebarwień
- Jednym z rodzajów przebarwień jest hipopigmentacja, która może być spowodowana zaburzeniami autoimmunologicznymi lub infekcjami skóry.
- Kiedy skóra wytwarza zbyt mało melaniny, powoduje to jasne lub białe plamy na skórze.
- Do powszechnych rodzajów przebarwień skóry należą zaczerwienienia oraz rumień. Czerwone plamy na twarzy mogą być wywołane przez różne czynniki, np. alergię, ekspozycję na słońce lub niektóre schorzenia. Do przykładów hiperpigmentacji zalicza się natomiast plamy starcze, które występują gdy skóra wytwarza zbyt dużo melaniny.
- Jednym z rodzajów przebarwień jest też rumień, przejawiający się czerwonymi plamami na twarzy i innych częściach ciała.
W niektórych przypadkach przebarwienia skóry mogą być tymczasowe i znikać samoistnie z czasem. Bardziej uporczywe przebarwienia mogą wymagać intensywnej pielęgnacji lub leczenia za pomocą specjalistycznych kremów lub zabiegów kosmetycznych, np. laseroterapii, mezoterapii mikroigłowej czy kwasów.
Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień na twarzy i ciele, należy chronić skórę przed szkodliwym wpływem słońca. Najlepiej stosować w tym celu kremy z filtrem. Warto także unikać opalania się w godzinach największego nasłonecznienia. Bardzo ważnym aspektem jest również diagnoza skóry i odpowiednia pielęgnacja domowa. Często osoby z problemami skórnymi nie wiedzą jaki mają rodzaj cery, dlatego dokładna analiza i dobór celowanej pielęgnacji po wyjściu z gabinetu ma kluczową rolę w uzyskaniu i podtrzymaniu wspaniałych efektów.