Cellulit/Tkanka tłuszczowa
Czym jest i jak powstaje cellulit?
Cellulit to stan, w którym skóra wydaje się mieć wgłębienia lub grudki, najczęściej na udach i pośladkach. Cellulit powstaje w wyniku zaburzeń przemiany materii w tkance tłuszczowej, co wpływa negatywnie na naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Przepływ krwi i limfy w organizmie zostaje zaburzony, a produkty przemiany materii odkładają się w tkance tłuszczowej w postaci grudek, które z kolei wpływają na nierówności na powierzchni skóry. Opisywany rodzaj cellulitu określa się również jako cellulit tłuszczowy.
Cellulit na udach lub/i pośladkach, objawia się charakterystycznymi wgłębieniami lub grudkowatym wyglądem skóry. Skóra może wydawać się obwisła, luźna i może mieć konsystencję „twarogu” lub pomarańczowej skórki. Cellulitowi może towarzyszyć łagodny ból lub tkliwość w dotkniętych obszarach. Stan ten najczęściej występuje u kobiet. Szacuje się, że ok. 80-90% kobiet doświadczy cellulitu na pewnym etapie swojego życia.
Innym rodzajem tego schorzenia jest cellulit wodny, który jest efektem nieprawidłowego przepływu limfy, a ten powoduje zastój wody w tkance podskórnej.
Czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju cellulitu na udach i pośladkach to uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz wiek.
Wiele kobiet poszukuje sposobów by pozbyć się cellulitu. Wyróżnić można następujące metody, sposoby i zabiegi na cellulit:
- kremy antycellulitowe do stosowania miejscowego, które dzięki zawartym składnikom, mają na celu zmniejszenie ilości tłuszczu w dotkniętym obszarze ciała,
- masaż antycellulitowy pomaga w rozbiciu złogów tłuszczu i poprawia krążenie w dotkniętym obszarze,
- zabiegi laserowe, które wykorzystują energię do ogrzewania i rozkładania komórek tłuszczowych oraz stymulują produkcję kolagenu, co może poprawić wygląd skóry,
- liposukcja, czyli zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu tłuszczu z dotkniętego obszaru za pomocą małych nacięć,
- zmiany w stylu życia, polegające na utrzymywaniu zdrowej diety i aktywności fizycznej.